Czym jest amoksycylina?
Amoksycylina to antybiotyk z grupy aminopenicylin, czyli półsyntetyczna pochodna penicyliny, najstarszego antybiotyku znanego ludzkości. Amoksycylina stosowana jest przy leczeniu infekcji o podłożu bakteryjnym. Z substancją tą można się spotkać w różnych preparatach takich jak: Amotaks, Duomox, Ospamox lub Taromentin.
Ile amoksycyliny dziennie powinno się spożywać podczas leczenia?
Ilościowo dawka dla zdrowej dorosłej osoby waha się w przedziale od 0,75 g do 3 g amoksycyliny dziennie. Dla dzieci dawka dobowa zależna jest od wagi dziecka i wynosi od 40 do 90 mg na kg masy ciała. Należy pamiętać, aby nie przekraczać dawki 3 g na dobę dla dzieci. Przedawkowanie może objawiać się bólem brzucha, wymiotami, biegunką a w skrajnych wypadkach niewydolnością nerek. Wyznaczenie odpowiedniej dawki powinno być poprzedzone wizytą u lekarza i przeprowadzeniem odpowiednich badań.
W jakiej postaci przyjmuje się amoksycylinę i co powinno się zrobić przed?
Amoksycylina dostępna jest pod postacią tabletek powlekanych, tabletek do sporządzania zawiesiny lub saszetek z proszkiem do sporządzania zawiesiny. Każda porcja leku powinna być spożyta z porcją niegazowanej wody. W przypadku zawiesin nie jest to konieczne, ponieważ sama forma po sporządzeniu zawiera wodę. Tabletki zawierające amoksycylinę zaś zawsze powinny zostać popite wodą, aby umożliwić odpowiednie wchłanianie substancji czynnej. Przed spożyciem należy upewnić się, że lek dalej jest przed terminem ważności. Dodatkowo należy upewnić się jaką dawkę aktualnie przyjmujemy, aby uniknąć przedawkowań. Warto również sprawdzić skład substancji pomocniczych, aby w razie nadwrażliwości lub alergii na jeden ze składników, wyeliminować niepożądane skutki spożycia. W razie wykrycia substancji uczulającej w składzie preparatu należy zgłosić to do lekarza, aby dobrał nowy, odpowiedni lek bez tej substancji.
Od czego zależy dawka?
Dawka może się różnić w zależności od różnych czynników. Na dawkę wpływ może mieć ciężkość zakażenia, jego miejsce oraz szczep bakterii wywołującej zakażenie. Również wiek I waga pacjenta mają znaczący wpływ. Poza tymi faktorami należy wziąć pod uwagę stan nerek pacjenta, ponieważ w przypadku niewydolności należy stosować odmienne dawkowanie przystosowane do tej przypadłości.
Ile trwa kuracja i dlaczego należy rygorystycznie przestrzegać okresu kuracji?
Okres kuracji amoksycyliną trwa zwykle od 5 do 7 dni. Dziennie pacjent powinien przyjmować zalecaną dzienną dawkę antybiotyku podzieloną zazwyczaj na trzy równe porcje podawane co 3 godziny za dnia. Czasami stosuje się większe jednorazowe dawki podawane co 12 godzin. W przypadku antybiotyków jest szczególnie ważne, aby przestrzegać dawkowania, odstępu pomiędzy dawkami i długości kuracji, które zalecił lekarz lub farmaceuta. Nieprzestrzeganie tych wytycznych może spowodować nieleczenie infekcji, co dalej może prowadzić do wykształcenia się antybiotykoodporności u szczepu bakterii wywołującego chorobę. Jest to częsta przyczyna wykształcenia się groźnych powikłań i zaognienia się infekcji. Dawka, jak i rozpoczęcie kuracji antybiotykiem powinno być zawsze skonsultowane z lekarzem lub farmaceutą. Nieuzasadnione użycie antybiotyku może prowadzić do ogólnego osłabienia bio flory organizmu, co może spowodować szereg niepożądanych następstw. Amoksycylina nie powinna być używana jako ,,ratunek” w razie każdej infekcji, ponieważ nie wykazuje ona, podobnie jak I inne antybiotyki, działania antywirusowego.
Czy warto suplementować cokolwiek w trakcie kuracji amoksycyliną?
W trakcie kuracji amoksycyliną warto zainteresować się ewentualną suplementacją preparatów wspomagających naturalną bioflorę organizmu. Lekarz wypisujący antybiotyk lub farmaceuta sprzedający go, po zapytaniu zaproponuje odpowiedni preparat, który wspomoże lub uzupełni osłabioną i obciążoną florę bakteryjną organizmu.
Bibliografia
Charakterystyka produktu leczniczego – Co-amoxiclav Bluefish, 500mg + 125mg, tabletki powlekane