Amoksycylina jest antybiotykiem należącym do grupy penicylin, czyli antybiotyków beta-laktamowych. Amoksycylina jest formą półsyntetycznej penicyliny. Charakteryzuje się działaniem bakteriobójczym, poprzez blokowanie biosyntezy ściany komórkowej bakterii prowadzi do jej obumarcia. Siła działania leku jest zależna od czasu działania, dlatego też pacjenci powinni pilnować pory przyjmowania leku. Obecnie ponad 70% stosowanych antybiotyków w lecznictwie stanowią antybiotyki beta-laktamowe. Amoksycylina znajduje się w preparatach takich jak Amotaks, Duomox, Ospamox czy Taromentin. Leki te są wydawane jedynie na receptę.
Osoby uczulone na penicylinę oraz cefalosporynę mogą stosować amoksycylinę. W trakcie przewlekłego leczenia wskazana jest okresowa kontrola morfologii krwi, a także czynności wątroby i nerek.
Wskazaniem do przyjmowania amoksycyliny są zakażenia górnych dróg oddechowych, zakażenia dolnych dróg oddechowych, zapalenie dróg moczowo-płciowych, zakażenie tkanek miękkich i skóry, zakażenie przewodu pokarmowego. Amoksycylina może być również stosowana w leczeniu zakażeń jamy ustnej, a także jako profilaktyka po zabiegach w jamie ustnej.
Interakcje amoksycyliny z innymi produktami leczniczymi
Doustne leki przeciwzakrzepowe
Podczas równoległego przyjmowania leków przeciwzakrzepowych takich jak warfaryna i acenokumarol oraz antybiotyków z grupy penicylin może dojść do zwiększenia się międzynarodowego współczynnika znormalizowanego (INR). Jeśli niezbędne jest stosowanie ich równocześnie, należy kontrolować wartość wskaźnika INR oraz czas protrombinowy podczas kuracji amoksycyliną. Konieczna może być modyfikacja dawki leków przeciwzakrzepowych.
Metotreksat
Leki z grupy penicylin mogą hamować wydalanie metotreksatu, a za tym idzie potencjalnie większa toksyczność. Zatem nie należy ich przyjmować równocześnie.
Probenecyd
Nie zaleca się przyjmowania amoksycyliny w leczeniu skojarzonym z probencydem. Probencyd może zmniejszyć wydzielanie amoksycyliny w kanalikach nerkowych. Równoczesne stosowanie może spowodować zwiększone i długo utrzymujące się stężenie amoksycyliny w surowicy.
Ponadto amkosycylina wykazuje działanie antagonistyczne z tetracyklinami, makrolidami i sulfonamidami. Natomiast z aminoglikozydami działa synergistycznie.
Interakcje z alkoholem
Podczas antybiotykoterapii, a więc i podczas przyjmowania amoksycyliny nie wolno pić alkoholu. Połączenie etanolu i antybiotyku może wywołać szereg dolegliwości takich jak: bóle brzucha, nudności czy zawroty głowy. Może dojść również do poważnych problemów z wątrobą lub nerkami.
Interakcje z pożywieniem
Amoksycylina bardzo dobrze i szybko wchłania się z przewodu pokarmowego niezależnie od posiłku i rodzaju diety. Amoksycylina jest niezwykle odporna na działanie soku żołądkowego. Okres półtrwania wynosi około jednej godziny, przy niewydolności nerek wydłuża się do maksymalnie szesnastu godzin. Znaczna część dawki wydalana jest przez nerki w przeciągu 6 sześciu godzin.
Bibliografia
https://pl.wikipedia.org/wiki/Amoksycylina