Uczulenie na amoksycylinę – jak postępować i jakie leki przyjmować?

 

Amoksycylina jest antybiotykiem z grupy penicylin, który jest stosowany do leczenia różnych infekcji bakteryjnych. Jest to lek na receptę, który działa poprzez niszczenie ściany komórkowej bakterii, co powoduje ich śmierć lub uniemożliwia ich rozmnażanie.

 

W jakich przypadkach chorobowych stosowana jest amoksycylina?

Amoksycylina jest antybiotykiem o szerokim spektrum działania. Dlatego też lekarze stosują ją często w leczeniu wielu jednostek chorobowych wywołanych przez bakterie. Leczenie amoksycyliną jest wskazane w leczeniu:
-ostrego zapalenia zatok;
-ostrego zapalenia ucha środkowego;
-zaostrzenia przewlekłego zapalenia oskrzeli;
-zewnątrzszpitalnego zapalenia płuc;
-zapalenia pęcherza moczowego;
-odmiedniczkowego zapalenia nerek;
-zakażenia skóry i tkanek miękkich;
-zakażenia kości i stawów.
Antybiotyk ten ma również zastosowanie podczas eradykacji Helicobacter pylori, gdzie jest stosowany jako leczenie pierwszego rzutu.

 

Jakie są przeciwwskazania do stoswania amoksycyliny?

Nie należy stosować amoksycyliny w przypadku występowania nadwrażliwości na substancje czynna lub jakąkolwiek substancje pomocniczą zawartą w preparacie. Nie należy także stosować amoksycyliny, jeżeli w przeszłości wystąpiła ciężka reakcja uczuleniowa na inne antybiotyki beta-laktamowe.

Nadwrażliwość na penicylinę może objawiać się wysypką, a w poważniejszych przypadkach wystąpieniem wstrząsu anafilaktycznego, który jest bardzo niebezpieczny dla życia człowieka.
Bardzo ważne jest także, aby zachować szczególną ostrożność w przypadku pacjentów z niewydolnością nerek. Dodatkowo nie należy stosować amoksycyliny u pacjentów chorujących na mononukleozę zakaźną.

 

Jak objawia się uczulenie na amoksycylinę?

U osoby uczulonej na amoksycylinę po przyjęciu leku mogą pojawić się objawy takie jak:
-rumień, obrzęk i świąd skóry;
-zaczerwienienie spojówek i łzawienie oczu;
-katar, drapanie w gardle, chrypka, problemy z oddychaniem;
-nudności, bóle brzucha, wymioty, biegunka;
-nagły spadek ciśnienia, zaburzenia rytmu serca, a nawet zapaść;
-ból głowy i niepokój.

Po przyjęciu amoksycyliny może dojść nawet do niezwykle silnej reakcji alergicznej nazywanej wstrząsem anafilkatycznym. Objawia się on zawrotami głowy, nudnościami, spadkiem ciśnienia, zaczerwieniem skóry, spłyconym oddechem a czasem także obrzękiem twarzy i dróg oddechowych. W ostateczności wstrząs ten może prowadzić do ciężkich reakcji ogólnoustrojowych a w najgorszym przypadku nawet do śmierci.

 

Jak postępować w przypadku wystąpienia uczulenia na amoksycylinę i jakie leki przyjmować?

Osoby uczulone na amokscylinę dla zachowania bezpieczeństwa nie powinny stosować amoksycyliny ani innych antybiotyków z grupy beta-laktamowych. Pacjent powinien zawsze poinformować lekarza o uczuleniu, w takim przypadku lekarz przepisze lek z innej grupy antybiotyków.

Warto aby osoba, u której wystąpiła reakcja alergiczna udała się na przeprowadzenie testów alergicznych w celu wykazania alergii na amoksycylinę i ewentualnie inne antybiotyki.

Zamiast amoksycyliny możemy stosować antybiotyki z innych grup takich jak:
-makrolidy;
-cefalosporyny;
-monobaktamy;
-karbapenemy;
-trinemy;
-penemy;
-antybiotyki polipeptydowe;
-aminoglikozydy;
-tetracykliny;
-makroldiy.

 

Bibliografia



Bibliografia

Zobacz też:

leki.pl

Najnowsze poradniki: